close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
تبلیغات پاپ آپ
loading...
YourAds Here YourAds Here

همه چیز دان

بازدید : 7
چهارشنبه 18 اسفند 1400 زمان : 15:02

بهترین قالیشویی فرش دستباف کجاست؟

قالیشویی شرق تهران

بهترین قالی شویی فرش دستباف از بهترین مواد و دستگاه ها برای شستشوی فرش دستباف استفاده می‌کند و فرش را با کمترین آسیب شسته و تحویل مشتریان می‌دهد.

برترین‌ها: فرش دستباف ایران یکی از مهمترین صنایع دستی به شمار می‌رود که نشانه فرهنگ و تاریخ سرزمین مان را داشته و جنبه‌های مختلفی نیز به همراه دارد و حضور حفظ و صیانت این صنعت بسیار حائز اهمیت می‌باشد. هر کدام از این فرش‌ها چه به صورت قالیچه کوچکی باشد یا فرش‌های بزرگ که خانه را پوشش می‌دهند هریک با دقت و ظرافت در طولانی مدت بافته شده اند و تمام افرادی که در این محصول گران بها و ارزشمند استفاده می‌کنند باید از این موضوع آگاهی لازم را داشته باشند که مراقبت و شستشوی مخصوص به خود را نیز به همراه دارد از با توجه به این مسائل به شما پیشنهاد می‌دهیم برای آگاهی از موارد لازم ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

بهترین قالیشویی فرش دستباف کجاست؟

شستن به وقت فرش
شما می‌دانید که فرش در معرض تمام آلودگی‌ها و میکروب قرار دارد، زیرا ارتباط انسان با فرش بیشتر از وسایل دیگر خانه می‌باشد حتی اگر فرش در ظاهر تمیز باشد و کثیف به نظر نرسد، اما به مرور زمان رنگ آن کدر شده و چهره ناخوشایندی به خود می‌گیرد اگر به صورت مرتب فرش‌ها را شستشو ندهیم گرد و غباری که روی فرش آن می‌نشیند باعث می‌شود به فرش نفوذ کند و این موضوع باعث فرسودگی و خرابی الیاف فرش می‌شود، اما شستشوی مرتب موجب از بین رفتن آلودگی و گرد و غبار در روی آن‌ها می‌گردد و ظاهری زیبا و آراسته تری را به فرش شما هدیه می‌دهد.

شما باید با استفاده از جاروبرقی به طور مرتب گرد و غبار‌های آن را پاک کنید، اما این کار باعث تمیزی سطحی آن می‌شود، زیرا گرد و غبار نیز در ته و عمق فرش می‌ماند که آن فقط به وسیله شستشو پاکیزه می‌گردد و همچنین لایه‌های چربی و آلودگی نیز روی آن‌ها به مرور زمان باعث زرد شدن و نافرم شدن آن می‌گردد که باعث منبع آلودگی می‌گردد که می‌تواند باعث مریضی‌های پوستی و برخی از بیماری‌ها می‌گردد پس به این نکته توجه داشته باشید فرش‌ها را به طور مداوم، اما به اندازه شستشو دهید.

شستن فرش دستباف به روش سنتی
فرش دستباف همانطور که از ظاهر آن پیداست وزن سنگینی دارد، زیرا تمام تار و پود‌های آن به وسیله انسان با ظرافت کاملی بافته شده است وزن آن‌ها در مقایسه با فرش‌های ماشینی بسیار سنگین است پس شستن فرش‌های دستباف به روش سنتی بسیار سخت می‌باشد، اما در قدیم روشی جز نیروی انسانی برای تمیز کردن آن‌ها نداشتند پس فرش‌های دستباف را پهن می‌کردند و به وسیله چوب‌های بلند با ضربه‌های متعدد گرد و غبار را از آن می‌گرفتند و سپس آن را در یک محیط مسطح و تمیز پهن کرده به وسیله مواد شوینده مانند تاید آن را شستشو و آبکشی می‌کردند.

بهترین قالیشویی فرش دستباف کجاست؟

قابل ذکر است که تاید دارای بافت زبر می‌باشد که همین زبری باعث از بین رفتن فرش و الیاف آن می‌شود که به مرور زمان رنگ‌های آن در هم پخش شده و زیبایی فرش را می‌ستاند و در آخر نیز آن را در سطح شیبدار قرار می‌دهیم تا آب نفوذ کرده در آن خارج شود و سپس در محل مناسبی پهن می‌کنیم اگر آن را در همان خیسی بگذارید و پهن نکنید زیر فرش باد و هوا نمیخورد و باعث کپک می‌شود پس توجه لازم را داشته باشید حتماً باید آن را به وسیله نور خورشید خشک کنید که همین به خودی خود در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد که باعث رنگ پریدگی فرش می‌شود. اما اگر فرش شما دارای یک لکه بسیار ریز می‌باشد شستن تمام فرش صحیح نمی‌باشد شما با استفاده از مواد شوینده لازم می‌توانید آن لکه را پاکیزه کنید.

شستن فرش دستباف با قالیشویی
همانطور که در متن فوق برای شما توضیح دادیم شستن فرش‌های دستباف در خانه به روش سنتی بسیار کار سخت و طاقت فرسا می‌باشد همچنین مشکلات و مضرات خود را در به همراه دارد پس شما می‌توانید فرش‌های اصیل و ارزشمند خود را به قالیشویی‌های معتبر بسپارید آن‌ها می‌توانند به وسیله دستگاه‌های مربوطه فرش‌های شما را به خوبی و بدون هیچ صدمه‌ای شستشو و تحویل دهند. در قالیشویی شستن فرش‌ها به چند دسته تقسیم می‌شود که در ادامه با توضیح کامل آن‌ها را برای شما بازگو خواهیم کرد.

اولین کاری که انجام می‌دهند روش گرد و غبار گیری می‌باشد که با استفاده از دستگاه غبارگیری فرش‌ها را درون آن قرار می‌دهند و در مدت زمان معین گرد و غبار از آن‌ها خارج می‌شود اگر این کار را انجام ندهند شستن فرش عملاً کار بیهوده‌ای به حساب می‌آید، زیرا گرد و غبار در ته فرش باقی می‌ماند و با شستشوگرد و غبار از آن خارج نمی‌شود و به مرور زمان باعث فرسودگی فرش می‌شود. سپس فرش را در یک سطح تمیز پهن با استفاده از مواد شوینده فرش را می‌شویند که این کار توسط دستگاه‌های مربوطه که روی فرش حرکت می‌کند انجام شده تا قسمت‌های تیره و لکه دار را با مواد شوینده پاکیزه کند.

بهترین قالیشویی فرش دستباف کجاست؟

این دستگاه‌ها به وسیله نیروی برق کار می‌کند سپس فرش را آبکشی می‌کنند تا مواد شوینده از روی آن پاک شود این کار را دوبار انجام می‌دهند تا به خوبی تمیز شود و مرحله بعد آب گیری فرش می‌باشد که در این مرحله فرش‌های لول شده را در دستگاه‌های استوانه‌ای شکل که دیواره فلزی و مشبکی دارند؛ قرار می‌دهند تا آب به وسیله آن خارج شود.

این دستگاه با سرعت معین و با حرکت دورانی میچرخد تا آب موجود در فرش‌ها را به اطراف هدایت کند و آب از پشت فرش خارج شود و در آخر فرش را در دستگاه‌های خشک کن قرار می‌دهند، زیرا خشک کردن فرش به روش سنتی مانند قرار دادن آن در زیر نور آفتاب بسیار کار سخت و نا مناسبی می‌باشد، اما در گرم خانه‌ها دستگاه‌های گرما سازی وجود دارد که با ایجاد حرارت می‌تواند فرش‌ها را در کوتاهترین زمان خشک کند قابل ذکر است که شستشوی فرش‌های دستبافی که دارای پارگی و پوسیدگی هستند کمی متفاوت‌تر می‌باشد.

برای شستن فرش دستباف از چه مواد شوینده‌ای استفاده می‌کند؟
رنگ‌های متنوع فرش‌های دستباف با شستشو و مواد شوینده نامناسب در تمام فرش پخش می‌شود و زیبایی قالی را می‌گیرد پس باید مواد شوینده مناسبی برای تمیز کردن انتخاب کنید؛ مواد شوینده انواع و اقسام متنوعی را شامل می‌شود که همه آن‌ها برای شستشوی فرش دستباف مناسب نیست بهترین آن شامپو می‌باشد که علاوه بر تمیزی و درخشان کردن، نرم کننده نیز در درون آن موجود است که باعث نرمی فرش و لطافت آن نیز حفظ می‌گردد پس شستن فرش با شامپو بسیار گزینه مناسبی است، زیرا به فرش شما صدمه وارد نکرده و با شستن؛ زیبایی آن دو چندان می‌شود.

نگهداری و مراقبت از فرش دستباف
به شما پیشنهاد می‌دهیم فرش‌های دستباف را در قسمتی از منزل نگهداری کنید که رفت و آمد زیادی روی آن قرار ندارد و با توجه به این موضوع نیز احتیاجی به شستشوی مکرر و پی در پی آن نخواهد بود، زیرا با این کار دیگر به وجد دچار کثیفی بیش از حد نخواهد شد. شستن زیادی فرش باعث کهنه شدن و فرسودگی آن می‌گردد هر چه کمتر شسته شود آسیب کمتری به آن وارد می‌شود یکی دیگر از نکات مهم نگهداری از فرش‌های دستباف این است که فرش‌ها را هر چند وقت یکبار سر و ته کنید تا تمام قسمت‌ها فرش به صورت یک دست در معرض آلودگی قرار بگیرد. پس برای نگهداری آن در طولانی مدت و در عین حال آراسته بودن باید به نکات ذکر شده توجه و دقت لازم را داشته باشید؛ زیرا فرش دستباف خود به تنهایی یک وسیله زینتی و بسیار با ارزش به شمار می‌رود شما با شستشوی به وقت و مراقبت‌های لازم می‌توانید این وسیله زینتی را به خوبی حفظ کنید.

بازدید : 7
شنبه 14 اسفند 1400 زمان : 14:34

رئیس آتش‌نشانی مبارکه:
آتش‌سوزی در یک قالیشویی ۲ هزار تخته فرش را سوزاند

بهترین قالیشویی تهران

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مبارکه از ایجاد حریق در یک قالیشویی از توابع زیباشهر خبر داد و گفت: حدود دو هزار تخته قالی در این قالی شویی در آتش‌سوزی سوخت و حدود ۱۳ میلیارد تومان خسارت برجای گذاشت.

کیومرث مختاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: ساعت ۴:۲۰ بامداد امروز جمعه _ سیزدهم اسفندماه_ حادثه حریق در یک کارگاه قالیشویی در ورودی شهر مبارکه به آتش‌نشانی این شهر گزارش شد.

وی افزود: بلافاصله اکیپ اطفا حریق با دو دستگاه خودروی سنگین به محل اعزام و با توجه به حجم بالای حریق آتش‌نشانان شهرداری دیزیچه و زیباشهر نیز در محل حاضر شدند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مبارکه ادامه داد: در راستای دسترسی به کانون حریق مجبور به تخریب قسمتی از دیوار کارگاه بودیم که از واحد موتوری شهرداری نسبت به اعزام لودر به محل کمک درخواست کردیم.

وی افزود: بالاخره با تلاش فراوان آتش‌نشانان حریق حوالی ساعت هشت صبح اطفا شد.

مختاری با بیان اینکه این حریق سنگین، تلفات جانی نداشت، افزود: در این حادثه حدود دو هزار تخته قالی در این قالیشویی در آتش‌سوزی سوخت و حدود ۱۳ میلیارد تومان خسارت برجای گذاشت.

بازدید : 20
يکشنبه 10 بهمن 1400 زمان : 15:53

احمد کریمی اصفهانی پیشکسوت حوزه فرش در گفت و گوی تفصیلی با قدس:
فرش دستباف، پرچم دوم ایران در جهان است/ مسوولان با بی توجهی، تحریم فرش را چند قفله کردند

بهترین قالیشویی تهران

قدس آنلاین

فرزانه غلامی

احمد کریمی اصفهانی پیشکسوت حوزه فرش
به باور احمد کریمی اصفهانی آمریکا با تحریم فرش ایران، اشتباه بزرگی کرد چون به خوبی می دانست با تحریم فرش، جمعیت زیادی از ملت ایران را به لحاظ اشتغال با مشکل مواجه می کند اما اشتباه بزرگ تر را ما خودمان در داخل انجام دادیم چون مسوولان با بی توجهی به فرش دستباف قفل تحریم را دو قفله و چند قفله کردند! ما اگر قفلهای داخل را باز می کردیم می توانستیم قفل آمریکا را هم خنثی کنیم.

فرش دستباف، "پرچم دوم" ایران در جهان است؛ این جمله شاخص ترین جمله احمد کریمی اصفهانی یکی از فعّالان پیشکسوت در این حوزه و رییس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش ایران است.

سهم ناچیز فرش دستباف ایرانی در ارزآوری برای اقتصاد ملّی و گم شدن این مزیت طلایی و اَبَرمحصول ایرانی در میان دغدغه های متعدّد اقتصادی و تجاری کشور، ما را بر آن داشت که در این روزهای سرد زمستان با احمد کریمی اصفهانی گفتگو کنیم.

او از حدود ۶۰ سال پیش تا به امروز فراز و فرودهای هنر صنعت فرش ایرانی را از نزدیک درک کرده و امروز در نقطه ای قرار گرفته که معتقد است این تولید فاخر وطنی بیش از آن که از تحریم آسیب ببیند از بی توجهی دولتمردان، آسیب دیده و گره زدن زلف آن به میزان ارزآوری و نه ظرفیت بالای اشتغال زایی را مصداق زدن قفل و حتی قفلهایی دیگر بر قفل تحریم ناجوانمردانه آمریکا علیه هنر صنعت فرش ایرانی می داند. مشروح این گپ و گفت را بخوانید:

آقای کریمی اصفهانی! شما حدود ۶۰ سال در حوزه فرش فعالیّت داشته اید. مبتنی بر همین تجربه از جایگاه این "هنر صنعت" در ایران برایمان بگویید.

ایران، زادگاه فرش دستباف است و هنوز هم در دنیا فرش دستباف به نام ایران، سکّه خورده. دیگر کشورها بعدها و آرام آرام به سمت این هنر صنعت رفتند. اگر تمام موزه های جهان را بررسی کنید بالای ۹۰ درصد فرشهای دستباف موجود در این موزه ها، ایرانی است. چند سال پیش یکی از این فرشها را در آلمان به حراج گذاشتند که ۳۳ میلیون دلار فروش رفت و افتخاری بزرگ برای هنر صنعت فرش ایرانی رقم خورد. به تعبیر دیگر در جهان، فرش دستباف، پرچم دوم ایران بوده و هست. لازم به ذکر است که هیچ صنعتی نمی تواند به این اندازه اشتغال زا باشد. زمانی که ایران جمعیتی ۴۰ میلیون نفری داشت، حدود ۲ میلیون نفر به طور مستقیم در هنر صنعت فرش دستباف مشغول به کار بودند که با در نظر گرفتن میانگین ۴ نفر به ازای هر خانوار ۸ میلیون نفر از این محل امرار معاش می کردند. هر کدام از این مناطق و افراد متناسب با ذوق خود این هنر صنعت را دنبال می کردند لذا فرش ایرانی همواره در جهان از تنوّع بالای طرح و نقش برخوردار بوده است و دیگر کشورها به سمت برخی از این طرح و نقشها حرکت و آن را اجرا کرده اند. از دیرباز هر روستا، شهر و استانی نوعی طرح و نقش خاص خود را داشته است و در گذشته بالای ۸۵ درصد فرشهای ایرانی با کمترین دستمزد در روستاها تولید می شد و قالیبافی شغل اصلی مردم نبود بلکه کاری جنبی و جزئی از زندگی مردم برای تامین معاش در روستا بود و روستایی بعد از آن که همه کارهایش را از قبیل کشاورزی و دامداری را انجام می داد سراغ قالیبافی می رفت که این مساله باعث شده بود روستایی در روستا بماند ضمن اینکه قالیبافی و زنجیره مربوط به آن به دامداری و کشاورزی رونق داده بود.

نگاهی به روند ارزآوری فرش دستباف برای اقتصاد ایران نشان می دهد در این عرصه افولی تاریخی رخ داده و امروز این محصول که به تعبیر شما "پرچم دوم" ایران در جهان است، سهم ناچیزی در صادرات غیرنفتی ما دارد. چه شد که چنین افولی رخ داد؟

بله... زمانی که صادرات غیرنفتی کشور حدود ۵/۴ تا ۸/۴ میلیارد دلار بود ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از این حجم به صادرات فرش دستباف اختصاص داشت. با توجه به این سهم عظیم از صادرات غیرنفتی علی القاعده باید تمام همّ و غم دولتمردان نظام بر این قرار می گرفت که آن را حفظ کنند و ارتقاء دهند. در سال ۱۳۷۳ صادرات فرش ما به یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار رسید. از آن سال به بعد متاسفانه با قوانین خلق الساعه و برخی تحوّلات، این روند افول در ارزآوری شروع شد و از آن سال تاکنون این عدد به حداقل رسیده تا اینکه سال ۹۹ به کمترین میزان یعنی ۶۰ میلیون دلار رسید و اگر آمار ۱۰ ساله صادرات فرش دستباف در فاصله سالهای ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۹ را در نظر بگیریم میانگین این رقم کمتر از یک درصد صادرات غیرنفتی بوده است.

به این ترتیب وقتی سهم فرش دستباف تا این حد در ارزآوری کاهش پیدا کرده، طبیعی است که مسوولان ما در رتبه بندی تجاری و صادراتی کشور، توجه ویژه ای به این محصول نداشته باشند.

میزان توجه مسوولان و دولتمردان به فرش دستباف و جایگاه آن در رتبه بندی صادراتی تجاری کشور نباید بر مبنای میزان ارزآوری باشد. وقتی قرار است میزان ارزآوری مبنا باشد طبعا دولتمردان ما حق دارند که فرش دستباف اعتنا نکنند اما آن چه از نگاه دوستان مغفول مانده سهم بالای هنر صنعت فرش دستباف در اشتغالزایی است حال آنکه در تمام جهان این وجه اشتغال زایی بسیار مهم و ارزشمند است. حتی در کشورهایی مانند ترکیه که اصلا مهد فرش نبودند چند سال پیش آقای اردوغان شخصا اعلام کرد بنا داریم نهایت کمک را به فرش بافی داشته باشیم. همان جا به همه کشورهای تولید کننده فرش دستباف به ویژه ایران فراخوان داد هر طراح و بافنده ای که به ترکیه وارد شود تسهیلات ۳ درصدی می گیرد! این فراخوان باعث شد تعداد زیادی از طراحان و بافندگان ایرانی به سمت ترکیه جذب شوند و به خصوص طراحان ما در تبریز از این دعوت استقبال کردند. صادرات، لوکوموتیو تولید فرش است و هنر صنعت فرش از بدو عمر تا سال ۱۳۷۳ رونقی داشت چون فقط بنا نیست فرش نو صادر شود و حتی گاهی فرش نو را با فعل و انفعالاتی به فرش کهنه تبدیل و صادر می کنند. از آن زمان تاکنون فرش کهنه در جهان جایگاه خوبی دارد.

تقریبا اگر کسی تجربه داشت و می توانست از فرش دستبافش به خوبی محفاظت کند در نهایت این کالا صادراتی بود. یعنی نزدیک به ۱۰۰ درصد کالا را می شد صادر کردو اصل قوانین تسهیل کننده ای که بر این هنر صنعت حاکم می شد باید در حوزه صادرات می بود اما با حذف سند "واریزنامه" در ابتدای سال ۱۳۷۴ که در واقع تصدیقی برای صادرات بود و می شد برای واردات هم از آن استفاده کرد مشکلات این حوزه شروع شد. امروز گفته می شود برای ایجاد یک سغل نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومان نیاز است و اگر این عدد را ضرب در ۲ میلیون شغل موجود در هنر صنعت فرش دستباف کنیم مبلغ کلانی به دست می آید و اگر دولت برای کالایی مانند فرش تعهد ارزی را ایجاد نکند، هزینه ای از جیبش نرفته بلکه درآمدی کلان برای نظام است اما مسوولان ما متاسفانه بی توجهی و مبتنی بر رتبه بندی ارزی با فرش رفتار می کنند همین امر این باعث شده مهاجرت از روستاها بسیار زیاد شود و آسیبهای بی شمار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ناشی از بیکار شدن بافندگان به کشور تحمیل شود. ما همواره به دولتمردان گوشزد می کنیم که فرشی که صادر شده شاید سالها بعد در کشور مقصد به فروش برسد پس نباید در فع تعهد ارزی این محصول مانند دیگر کالاها زمان تعیین کرد و مطالبه ارز از صادرکننده فرش بابت کالایی که هنوز فروش نرفته، درست نیست.

صادرکنندگان ما همچنین با موانعی مواجهند که اجازه مرجوع کردن کالا و یا انتقال به کشوری دیگر را نمی دهد. متاسفانه مسائلی که ما در مسیر صادرات فرش ایجاد می کنیم از طرف دیگر کشورها به عنوان یک فرصت بهره برداری می شود. از همان زمانی که ایران مانع مرجوع شدن کالا شد ترکیه اعلام کرد صادرکنندگان می توانند فرشهای مرجوعی را برای سرویس (رفوگری، شست و شو، حمل و نقل و...) به این کشور بیاورند و از قبل همین کار سالیانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار درآمد برای خود خلق کرد. چرا نباید خودمان این کار را اجازه دهیم؟! در سه سال گذشته حداقل ۳۰۰ نامه از اتحادیه به مسوولان صادر شده اما متاسفانه گوش شنوایی نیست و مسائل دست و پاگیر، رغبت تولید کنندگان و صادرکنندگان را به شدت کاهش داده است. واقعیت این است که وقتی کسی را از مسیرش خارجی می کنید برگشتش به آن مسیر امکانپذیر نیست و امروز در بسیاری از روستاهای ما دیگر فرهنگ قالیبافی آرام آرام از بین رفته است.

در خصوص خروج و کشور مقصد طراحان و بافندگان فرش دستباف طی سالهای اخیر آیا آمار دقیقی در اختیار دارید؟

نه... آمار این خروج معلوم نیست اما من شخصا از مهاجرت ۴۰ نفر از بهترین بافندگان و طراحان ایرانی به ترکیه اطلاع دارم و اخیرا دیگر پیگیر این خروج نبوده ام. برخی هم البته هم به دلیل معضلاتی که برای صادرکنندگان ایجاد شد به افغانستان رفتند تا مشکلاتی در خصوص تامین کارگر داشتیم مرتفع شود. برخی هم به هند رفتند. واقعیت این است که این تجارب ارزنده توانسته به فرشبافی این کشورها رونق بدهد و دولتهای مقصد هم نهایت همراهی را داشته اند. اخیرا هم که بحث انتقال مرکز ملی فرش به میراث فرهنگی مطرح شده که با این انتقال ما نگران هستیم تولید، اشتغال و صادرات فرش بیش از این آسیب ببیند و حوزه بازرگانی این محصول به شدّت شکننده شود.

در حال حاضر فرش دستباف ایرانی به کدام کشورها صادر می شود و تحریم آمریکا از سه سال پیش تاکنون چقدر در مانع تراشی برای صادرات این محصول نقش داشته است؟

زمانی عمده فرش ما به اروپا و آمریکا صادر می شد و امروز عمده صادرات ما به آلمان و ژاپن است. متاسفانه آمریکا علیرغم پیمانهای بین المللی با تحریم فرش ایران در واقع به یک ملت ملتها آسیب زد و علیه مردم ایران اقدام کرد. البته دور زدن تحریم آمریکا از طریق کشور ثالث بسیار آسان بود و ما نباید اعتنای زیادی به آن می کردیم. به عقیده من ۸۰ درصد موانع موجود در مسیر فرش، داخلی و ۲۰ درصدش به تحریمهای خارجی مربوط است. قطعا آمریکا اشتباه بزرگی کرد چون به خوبی می دانست با تحریم فرش، جمعیت زیادی از ملت ایران را به لحاظ اشتغال با مشکل مواجه می کند اما اشتباه بزرگ تر را ما خودمان در داخل انجام دادیم چون مسوولان با بی توجهی به فرش دستباف قفل تحریم را دو قفله و چند قفله کردند! ما اگر قفلهای داخل را باز می کردیم می توانستیم قفل آمریکا را هم خنثی کنیم.

بر اساس آخرین آمار، سهم ایران در صادرات جهانی فرش دستباف از حدود ۴ سال پیش تاکنون از ۵۱ درصد به ۹/۷ درصد کاهش یافته است. کدام کشورها در این حوزه رقیب ایران هستند و برای افزایش این سهم چه باید کرد؟

ما امروز رقبای ریز و درشت زیادی در فرش داریم. مثلا هند رقیب بزرگ ماست. پاکستان و افغانستان هم رقیب مان هستند. امروز جهان به دهکده ای تبدیل شده و به مدد فضای مجازی و پیشرفتهای دیگر به راحتی انواع نقشها، طرحها، نوع بافت و... را به آسانی می گیرند. برخی کشورها مانند چین زمانی رقیب ما بودند اما دیگر فعالیت در حوزه فرش برایش نمی صرفد چون کشوری صنعتی است و در حوزه فرش تقریبا به افول نزدیک شده است. من معتقدم تا وقتی مشکل اشتغال داریم باید به فرش اهمیت بدهیم. چندین بار هم به وابسته های اقتصادی در امور خارجه گفته ام که بسیاری از کالاهای ما در کشورهای مختلف هنوز شناخته شده نیست. هر چند تنوع زیرانداز در جهان زیاد و در مجموع تولید و تجارت فرش در جهان کم شده اما باید کالاهای ما به خوبی معرفی شود و کشورهایی هستند که هنوز فرش ما را نمی شناسند و باید وابسته های اقتصادی در وزارت خارجه این کار را انجام دهند تا معرفی کالاها با هدف صادرات انجام شود.

بازدید : 8
يکشنبه 3 بهمن 1400 زمان : 16:52

رفوگری چیست؟

قالیشویی نیروهوایی

(اخبار رسمی):

در شهر تهران کارخانه های زیادی برای شستشوی فرش وجود دارند که نمی توان به همه آنها اعتماد کرد زیرا ممکن است تخصص کافی در زمینه فرش نداشته باشند و به فرش آسیب بزنند. اما اگر به دنبال یک قالیشویی خوب هستید باید درباره خدمات ایشان و دستگاه هایی که توسط ایشان مورد استفاده قرار می گیرند تحقیق کنید


رفوگری
رفوگری چیست؟
پس رفو فرش کار هر شخصی نیست و فرد باید تمام روش های بافت فرش را به صورت کامل آموزش دیده باشد تا بتواند با توجه به روش بافت و نوع گره های فرش آن را رفو کند.

بهترین لکه بر فرش

زمانی که یک ماده بر روی فرش می ریزد به الیاف فرش نفوذ کرده و باعث به وجود آمدن لکه روی فرش می شود که برای از بین برد لَکه فَرش باید از مواد گوناگون صنعتی و طبیعی استفاده کنیم، زیرا فرش دائما در معرض دید است و وجود یک لکه روی آن باعث کثیف دیده شدن فرش می شود که این برای یک خانم خانه دار ایرانی یعنی عذاب!لکه بر های زیادی وجود دارند که به وسیله آنها میتوان لَکه فَرش را از بین برد اما ابتدا باید نوع لکه و جنس فرش بررسی شود و سپس با توجه به این دو گزینه یک لکه بر معرفی کرد، زیرا هر ترفند و هر لکه بری روی تمام لکه ها جواب نمی دهد و ممکن است باعث پررنگ تر شدن لکه شود، و یا در صورتی که بدون توجه به جنس فرش از ترفندهای لکه بری استفاده شود ممکن است فرش آسیب ببیند.

رفوگری چیست؟

برای بسیاری از ما این اتفاق افتاده است که بنا به دلایل مختلف فرش منزلمان پوسیده و پاره شده باشد در چنین مواقعی اگر قصد تعویض فرش را نداشته باشیم باید آن را نزد یک فرد ماهر و بافنده فرش ببریم تا طی عملیاتی پارگی و پوسیدگی آن را تعمیر کند، به این عملیات رفوگری فرش گفته می شود. رفو کردن فرش برای انواع فرش های ماشینی، دستباف و ابریشم مورد استفاده قرار می گیرد.

البته رفو کردن علاوه بر فرش برای وسایل پارچه ای و بافته شده دیگر مانند لباس، کیف و … هم مورد استفاده قرار می گیرد اما رفو فرش نیاز به مهارت خاص دارد زیرا نیازمند طی مراحل نسبتا پیچیده است.

پس به طور کلی رفوگری یعنی رفع عیوب فرش یا هر وسیله دیگری به وسیله دوختن یا بافتن الیاف جدید.

رفو فرش چیست؟

رفو فرش یعنی ترمیم و تعمیر آسیب های به وجود آمده بر روی الیاف و تار و پودهای انواع فرش و قالی. این یک امر طبیعی است که هر وسیله ای پس از مدتی استفاده خراب شود و نیاز به تعمیر داشته باشد به خصوص وسیله ای مانند فرش که یک زیر انداز است و دائما روی آن رفت و آمد می شود. زمانی که یک وسیله خراب می شود آن را نزد یک فرد متخصص میبرند تا تعمیرش کند، زمانی که فرش آسیب می بیند و پاره می شود نیز باید آن را نزد فرد متخصص در زمینه فرش ببرند تا کار تعمیر فرش را انجام دهد.

پس رفو فرش کار هر شخصی نیست و فرد باید تمام روش های بافت فرش را به صورت کامل آموزش دیده باشد تا بتواند با توجه به روش بافت و نوع گره های فرش آن را رفو کند.

بازدید : 9
چهارشنبه 29 دی 1400 زمان : 13:09

راهکار از بین بردن چروک فرش

قالیشویی نارمک

برای افراد بسیاری پیش آمده، به دلیل آن که وسایل سنگینی روی فرش قرارداده اند و یا پس از قالیشویی، چین و چروک و موج‌هایی روی فرش تورفتگی و چاله‌هایی شده ایجاد شده است.

راهکار از بین بردن چروک فرش

گروه گوناگون تیتریک، برای افراد بسیاری پیش آمده، به دلیل آن که وسایل سنگینی روی فرش قرارداده اند و یا پس از قالیشویی، چین و چروک و موج‌هایی روی فرش تورفتگی و چاله‌هایی شده ایجاد شده است. اما چگونه می‌توان فرش را مانند روز اولش صاف و بدون چروک کرد؟ بله ترفند‌هایی برای ازبین بردن چروک‌های فرش وجود دارد که در ادامه بیان خواهد شد.

چگونه چروک فرش را در منزل از بین ببریم؟

به علل مختلفی ممکن است در طول استفاده از فرش باچین و چروک، شکستگی، تاشدن و موج‌هایی در فرش مواجه شویم. اما چین و چروک را می‌توان به راحتی باچند ترفند برای همیشه از بین برد، می‌توان چروک فرش را در منزل ازبین برد و یا فرش را به طور کلی به قالی شویی بسپارید، اما در این مقاله تکنیک‌هایی برای رفع چروک در منزل توضیح داده خواهد شد با ما همراه باشید. بهتر است در هنگام انتخاب خدمات شستشوی فرش، از خدمات اتوپرس نیز استفاده نمایید. لازم به ذکر است میتوانید با انتخاب اعلاشویی خدمات کاملی برای فرش داشته باشید.

مسلما در منزل هر کسی اتو یافت می‌شود، بنابراین با استفاده از آن می‌توان تا حدودی به خوبی از شر چروک‌های فرش خلاص شد.

بسیاری از افراد زمانی که قصد ازبین بردن چروک‌های فرش را دارند، فرش را زیر اجسام سنگین گذاشته و یا در فضایی پهن می‌کنند تا به مرور صاف شود، این یک راه رایج و آسان است، اما زمانی که می‌خواهید به سرعت تمامی چروک‌ها ازبین برود و نگران آسیب دیدن فرش هستید، کارآمد نیست؛ بنابراین برای از بین بردن سریع چروک فرش بدون آسیب به آن، ترفند‌های زیر را امتحان کنید.

اما برای این کار نیاز به بخار حاصل از اتو داریم، بنابراین اتو بخار بهتر عمل خواهد کرد، طبق مراحل زیر کار را دنبال کنید:

ازبین بردن چروک فرش با بخارشو

• امروزه در اکثر خانه‌ها بخارشو پیدا میشود. در صورتی که بخارشو دارید، میتوانید به راحتترین شکل چروک فرش را از بین ببرید.

• بخارشو را در بالای قسمته ایی از فرش که دچار تورفتگی و چروک است نگه داشته و بخار را به سمت قسمت مورد نظر وارد کنید، مراقب باشید بخار زیاد به فرش آسیب نزند!

• یک برس بردارید و روی بافت‌های فرش بکشید و الیاف را به آهستگی حرکت دهید. (قسمتی از فرش که دچار فرورفتگی و برآمدگی است را در حین آن که بخار اتو به آن برخورد می‌کند، با دست به جهت مخالف مالش دهید)

• این مراحل را می‌توان چندین مرتبه تکرار کرد تا نتیجه‌ی دلخواه بدست آید.

نکته: مراقبت باشید در حین انجام کار، بخارشو را بیش از اندازه به فرش نزدیک نکنید تا الیاف آن دچار آسیب نشود. همچنین باید توجه داشته باشید که این روش برای همه فرش‌ها مناسب نیست و فرش‌ها با الیاف خاص باید با روش مناسب خود اتوپرس شوند.

ازبین بردن چروک فرش با کمپرس یخ

• روش دیگر این است که فرش را کمپرس کنید، یعنی تعدادی یخ روی فرش بگذارید و اجازه دهید مدتی به این حالت بماند تا سطح فرش صاف شود.

•‌ می‌توان پس از آن که روش قبلی را انجام دادید، کمپرس را برای مسطح کردن کامل فرش نیز امتحان کنید.

رفع چروک فرش در قالیشویی

زمانی که فرش را به قالیشویی می‌سپارید، برای ازبین بردن چروک‌های فرش دستگاه‌های مجهزی وجود دارد:

قبل از آن که از نحوه رفع چروک توسط قالیشویی صحبت کنیم، باید بگوییم زمانی که فرش شسته می‌شود پس از اتمام شستشو، خشکشویی فرش انجام می‌شود و سپس اتوپرس خواهد شد؛ بنابراین یکی از مراحل اصلی که در هر بار شستشو در قالیشویی انجام می‌شود، رفع چروک‌های فرش و اتوپرس فرش است، بدین ترتیب رفع چروک فرش خودکار انجام می‌شود.

تعمیرات کابینت

بازدید : 22
دوشنبه 27 دی 1400 زمان : 17:27

شیرینی کام دلالان از دست‌بافت‌های داری خراسان‌شمالی/ صنعت فرش استان در گیرودار مشکلات ابتدایی

قالیشویی خیابان هنگام

خراسان‌شمالی یکی از استان‌های کشور با ظرفیت تولید فرش و قالی دست‌بافت است که متاسفانه به دلیل کم‌لطفی به این هنر، دغدغه‌های زیادی در این کار برای بافندگان به وجود آورده است.


شیرینی کام دلالان از دست‌بافت‌های داری خراسان‌شمالی/ صنعت فرش استان در گیرودار مشکلات ابتدایی

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، صنعت فرش، صنف عظیمی است که به گفته کارشناسان این حوزه، در گروه معدود صنایعی قرار می‌گیرد، که می‌توان با کمترین هزینه بیشترین سودآوری را داشت، صنعتی که اگر سال‌های گذشته در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر قدم می‌زدیم، صدای بافتن قالی را می‌شنیدیم اما حالا به دلیل غفلت از این هنر، تاروپودش به حالت درهم‌پیچیده درآمده است.


فرش ترکمن و فرش کردی ازجمله بافته‌های داری خراسان‌شمالی هستند که ثبت جهانی‌شدند، که قطعاً با یک برنامه‌ریزی درست و کارشناسی شده و ورود جدی مسئولان مرتبط با این حوزه می‌توانسته منبع درآمد و اشتغالی برای مردم این استان باشد، در حالی که مشکلات فراوانی که باعث شده برخی کارگاه‌های بافندگی تعطیل شوند و بافندگی به سبک سنتی در حالت فراموشی پیش می‌رود.

ثبت جهانی‌شدن دو اثر فرش خراسان‌شمالی و شناسنامه‌دار شدن فرش باهدف جلوگیری از کپی‌برداری از این نوع فرش‌ها بوده در حالی که باگذشت پنج سال از این اتفاق مبارک، جهت اقتصادی شدن و صادرات این فرش‌ها اقدام خاصی صورت نگرفته است.

در کنار تولید، صادرات و فروش محصول نقش قابل‌توجهی دارد، به‌گونه‌ای که اگر این محصول به بازارهای دیگر عرضه نشود، نمی‌تواند فرصتی برای رقابت با سایر تولیدات را داشته باشد.

متاسفانه به دلیل بی‌توجهی نسبت به عرصه تولید فرش در استان، بخش از تولیدات بدون شناسنامه در داخل استان تولید و از استان خارج و با برندهای دیگر استان‌ها به خارج کشور صادر می شود و این‌گونه هنر دست بافندگان خراسان‌شمالی به فراموشی سپرده‌شده می شود.

دست‌بافت‌های داری استان در انحصار واسطه‌ها قرار دارد

معصومه ذوالفقاری از هنرمندان خراسان‌شمالی و کارشناس در حوزه دست‌بافت‌های داری در این استان در گفت‌وگو با رسانه ها در رابطه با مشکلات اساسی فرش‌های دست‌بافت اظهار کرد: متاسفانه در شرایط فعلی دست‌بافت‌های داری در انحصار واسطه‌ها و دلال‌بازی‌ها قرارگرفته است و شرکت‌های تعاونی درزمینهٔ اتصال تولید به صادرات نتوانستند موفق باشند.

وی با اشاره به اینکه برخی از بافندگان شرایط و یا توانمندی عرضه محصولات و بازاریابی در بازار را ندارند، گفت: علاوه بر این تأمین مواد اولیه مرغوب و تحویل این مواد و بازاریابی برای تولیدکنندگان می‌تواند بخشی از خدمات مهم شرکت‌های تعاونی باشد که اگر این شرکت‌ها منصفانه رفتار کنند باید چتر حمایتی را بر سر این مجموعه داشته باشند.ذوالفقاری با اشاره به اینکه شرکت‌های تعاونی، بافنده‌ها را منسجم می‌کنند تا محصول مورد سلیقه بازار را تولید کنند، گفت: درصورتی‌که شرکت تعاونی متعهد به رسالت کاری خود باشد و به دسترنج اعضا اهمیت بدهد، وضعیت اعضا بهتر می شود.

شرکت‌های تعاونی در خراسان‌شمالی ماهیت خانوادگی پیدا کردند

این کارشناس دست‌بافت‌های داری در خراسان‌شمالی در ادامه بیان کرد: این در حالی است که بیشتر شرکت‌های تعاونی، ماهیت خانوادگی دارند و به دنبال یک تسهیلات ارزان‌قیمت برای خود هستند و همانند دلال عمل می‌کنند.

وی همچنین با یادآوری این مطلب که اتحادیه‌های فرش و دست‌بافت‌های داری باید تعیین‌کننده دستمزد بافندگان باشند، خواستار تشکیل انجمن حمایت از تولیدکنندگان و بافندگان به‌منظور بررسی مشکلات چرخه تولید فرش و دست‌بافت‌های داری و ارائه راهکار برای حل آن‌ها شد.

افزون بر این، ذوالفقاری تأکید کرد: دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط نیز برای مدیریت آشفته‌بازار چرخه تولید فرش و دست‌بافت‌های داری باید ورود جدی انجام دهند.

شناسایی بازارهای جهانی فروش فرش برای بافندگان استان ضرورت دارد

محمدرضا حسین نژاد، استاندار خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد در خصوص اهمیت موضوع و شناخته شدن محصول تولید استان در بازارهای خارجی، اظهار کرد: دنیا طالب فرش‌های دستباف ایران است، اما این موضوع مورد غفلت واقع‌شده لذا باید پیوست اجتماعی کار مورد مطالعه قرار گیرد.

حسین نژاد گفت: استعداد‌های بسیاری در بین قالیبافان وجود دارد که مهارت‌آموزی و ارتقای آموزش در این حوزه باید با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی ادامه داد: نیاز به برگزاری کارگروه فرش در استان‌ها ماهی یک‌بار ضروری است تا دغدغه‌های تولیدکنندگان فرش شنیده شود.

استاندار خراسان‌شمالی خاطرنشان کرد: شناسایی بازار جهانی فرش همراه با ضمانت فروش آن برای تولیدکنندگان خراسان‌شمالی باید وجود داشته باشد تا آن‌ها با آرامش خاطر کار را دنبال کنند.

فرش‌های خراسان‌شمالی در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو دبی

این در حالی است که فرحناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران در سفری که به استان خراسان‌شمالی داشته است، اعزام هیات‌های تجاری و هنرمندان بافنده فرش‌های دست‌بافت خراسان‌شمالی به نمایشگاه بین‌المللی اکسپو در دبی که در حال برگزاری است، خبر داد و گفت: در این نمایشگاه تعدادی از فرش‌های دست‌بافت استان برای معرفی به دنیا به نمایش گذاشته می‌شوند.وی توضیح داد: با توجه به عقد تفاهم‌نامه‌ای که میان مرکز ملی فرش ایران با اتاق بازرگانی خراسان‌شمالی منعقد شد، بنا بر آن قرار گرفت که هیات‌های تجاری به همراه شماری از هنرمندان فرش‌های دست‌بافت خراسان‌شمالی به نمایشگاه بین‌المللی اکسپو در دبی اعزام و در این نمایشگاه حضور پیدا کنند.

دست‌بافت‌های داری خراسان‌شمالی موردپسند چین و ژاپن هستند

رافع با یادآوری این مطلب که فرش‌های دست‌بافت خراسان‌شمالی موردپسند کشورهای مختلف ازجمله چین و ژاپن هستند، بیان کرد: در این نمایشگاه بین‌المللی در غرفه‌ای که در اختیار مرکز ملی فرش ایران قرار داده‌شده است، تعدادی از فرش‌های دست‌بافت خراسان‌شمالی نیز در معرض نمایش حاضران در این نمایشگاه قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: قصد بر این است که این نمایش ترسیم مسیری برای بازاریابی صحیح بین‌المللی، انجام صادرات همچنین ترسیم مسیر برای انجام بافت بر اساس سلیقه جهانی باشد.

اعمال تحریم‌های بین‌المللی برای صفر شدن صادرات فرش به بازارهای جهانی

رافع همچنین درباره ارتقای جایگاه هنر صنعت فرش دست‌بافت کشور در بازارهای داخلی و بین‌المللی اظهار کرد: در حال حاضر این هنر صنعت ملی به علل مختلف ازجمله تحریم‌های بین‌المللی و بازپرداخت تعهد ارزی رو به نابودی است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران درباره مهمترین مشکلات کنونی هنر صنعت فرش‌های دست‌بافت کشور نیز اظهار کرد: اعمال تحریم‌های بین‌المللی برای صفر شدن صادرات این محصول به بازارهای جهانی باهدف ناامید کردن و از بین بردن اشتغال هشت میلیون نفر بافنده و شاغل در این صنعت ازجمله مشکلات اصلی پیش روی در این رشته است.

وی همچنین دستورالعمل بازپرداخت تعهد ارزی ناشی از صادرات این محصول را نیز از دیگر مشکلات بسیار مهم در این رشته اعلام کرد و گفت: با توجه به اینکه مدت‌زمان انجام فروش این محصول در بازارهای بین‌المللی طولانی است، اما دولت دوره بازپرداخت تعهد ارزی آن را یک‌ساله تعیین کرده که این رویه به تجارت این محصول ضربه زده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه این مشکلات موجب شده‌اند که حجم صادرات این محصول به بازارهای جهانی بسیار کاهش پیدا کند، خواستار شد: حداقل دولت بازپرداخت تعهد ارزی از محل صادرات این محصول را حذف و یا دوره بازپرداخت آن را طولانی کند.

رافع گفت: در غیر این صورت به جایگاه صادراتی پیشین این محصول بازنخواهیم گشت.

اما متاسفانه باگذشت دو هفته از سفر رئیس ملی فرش کشور به خراسان‌شمالی ظاهراً وعده‌ها در قالب وعده باقی‌مانده و هیچ‌کدام محقق نشده است.

مرکز ملی فرش نسبت به تعهداتش به خراسان‌شمالی عمل‌نکرده است

محمود قنبری، معاون اقتصادی استاندار خراسان‌شمالی روز گذشته در کارگروه اشتغال و اقتصاد استان اشاره کرد: مرکز ملی فرش ایران به تعهدات و مفاد قرارداد خود نسبت به استان عمل‌نکرده است.

وی ادامه داد: در حالی که شرایط بافندگان استان، بیمه آنان و مباحث آموزشی حائز اهمیت است اما مرکز ملی فرش این تعهدات را اجرایی نکرده است.قنبری با بیان اینکه کسانی که شرایط دریافت تسهیلات دارند باید از آن بهره‌مند شوند، افزود : در شرایط حال حاضر تسهیلات باید برای کسانی که دارای عدم چک برگشتی، عدم بدهی قبل و ضامن هستند، تعلق گیرد.

۲۶ هزار بافنده در خراسان‌شمالی وجود دارند

ولی‌الله تازیکی، مسئول حوزه فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد اظهار کرد: یکی از ظرفیت‌های خراسان‌شمالی در حوزه مشاغل خانگی، فرش دستباف است که بیش از ۲۶ هزار بافنده دارای کارت قالی‌بافی در آن فعالیت دارند.

وی گفت: از این تعداد بافنده حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد بانوان سرپرست خانواده تشکیل می‌دهند که دغدغه اصلی آن‌ها نداشتن بیمه است.

بیشتر بافندگان دغدغه بیمه دارند!

مسئول حوزه فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌شمالی افزود: در خراسان‌شمالی از جمعیتی ۲۶ هزارنفری بافنده حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر دارای بیمه هستند که متاسفانه برای تحت پوشش قرار گرفتن اشخاص جدید باید بیمه‌شدگان قبلی انصراف و یا به‌نوعی لغو بیمه شوند تا شخص جایگزین تحت پوشش قرار گیرد.

وی گفت: طبق قانون تمام اشخاصی که در حوزه مشاغل خانگی مشغول به کار هستند باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند که طبق اعلام مسئولین این بخش اعتباری برای ثبت بیمه جدید برای بافندگان وجود ندارد.

تازیکی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات حوزه قالی‌بافی، بحث تسهیلاتی است که با نرخ ۴ درصد به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

صف طولانی دریافت تسهیلات

وی بیان داشت: مشکلی که در این حوزه وجود دارد کمبود اعتبار است، به‌عنوان‌مثال برای مشاغل خانگی در سال جدید حدود ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات مصوب شد که تاکنون با پیگیری‌های انجام‌شده از بخش‌های مختلف، ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۲۳ شاغل مشاغل خانگی اختصاص‌یافته و این تعداد برای دریافت وام به بانک معرفی‌شده‌اند.

تازیکی با اشاره به اینکه صاحبان مشاغل خانگی که اکنون در حال دریافت مبالغ تسهیلات هستند از ثبت‌نام‌شدگان قبل از سال ۹۷ هستند، گفت: بیشتر این اشخاص، فعالین حوزه فرش هستند که متاسفانه بعد از اردیبهشت سال ۹۷ تمام کسانی که در تقاضای دریافت تسهیلات دارند در صف دریافت هستند.

وی اقدامات انجام‌شده جهت معرفی برند فرش خراسان‌شمالی را حضور بافندگان در نمایشگاهی در تهران و ایجاد دوره‌های تخصصی بافندگی و فروش نام برد.

تازیکی اظهار داشت: ایجاد نمایشگاه دائمی در سایت نمایشگاهی ارکان یکی از برنامه‌هایی مهم برای رونق صنعت فرش استان که در حال پیگیری برای انجام است.

فروش فرش خراسان‌شمالی به نام سایر استان‌ها اندک است/باید کارگاه‌های متمرکز بافندگی ایجاد شود

وی در خصوص فروش فرش‌های استان به نام سایر استان گفت: این موضوع شاید به صورت اندکی و خرد اتفاق وجود داشته باشد اما با توجه به شناخته بودن فرش خراسان‌شمالی این کار به‌صورت همه‌گیر وجود ندارد.

تازیکی با اشاره با نوع تولید فرش در استان و خانگی بودن تولیدات افزود: یکی از اتفاقاتی که باید برای برندیگ فرش خراسان‌شمالی انجام شود، ایجاد کارگاه‌های متمرکز است که این اتفاق باید با همکاری سازمان‌های مختلف انجام شود.

وی تصریح کرد: باید مشوق‌های خاصی تعریف شود تا تولیدکنندگان برای حضور در این کارگاه‌های متمرکز تمایل پیدا کنند.مسئول حوزه فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌شمالی اظهار داشت: هم‌اکنون تعدادی از این نوع کارگاه‌ها در استان وجود دارد اما برای رونق این بخش نیاز به وجود مشوق، حمایت، تسهیلات، زمین و... است و صرفاً سازمان صمت توانایی انجام همه امورات را ندارد و همه سازمان‌ها باید برای این مهم ورود پیدا کنند.

وی در پایان گفت: فرش خراسان‌شمالی با ایجاد ظرفیت مجموعه‌های متمرکز به بازارهای هدف شناخته می شود و باید بر روی این موضوع کار شود.

بازار خوب فروش مساوی با رونق تولید

شاید با نگاه به دغدغه‌های مطرح شده از سوی کارشناسان، مسئولین و بافندگان، صنعت فرش خراسان‌شمالی در پیچ‌وخم مشکلات ابتدایی گیرکرده است که رفع هر یک از آن‌ها می‌تواند گامی به جلو برای تولید فرش باکیفیت باشد.

بیمه، تسهیلات، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، ایجاد نمایشگاه‌های دائمی در خراسان‌شمالی، ایجاد کارگاه‌های تولیدی متمرکز و از این قبیل دست دغدغه‌ها شاید در یک نگاه کم‌کاری مسئولین هر بخش را به نمایش گذارد.

اینکه دائماً در سال‌های اخیر بانام گذاری سال‌ها به موضوعات اقتصادی تأکید بر حمایت از مشاغل خرد و خانگی باشد اما مشکل امروز بافندگان بیمه، تسهیلات و تأمین شرایطی برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی مطرح شود به‌جز کم‌کاری شاید چیزی به ذهن خطور نکند!

خلع در هر یک از این موارد باعث خروج فرش باکیفیت و اصیل خراسان‌شمالی از استان به سایر استان‌ها و فروش به نام دیگران خواهد بود.

موضوع برندیگ که نیاز به ورود سازمان‌های مانند، صمت، مسکن و شهرسازی، شهرداری، تأمین اجتماعی، کمیته امداد، بهزیستی، اتاق بازرگانی و میراث فرهنگی و... را دارد می‌تواند باعث دلگرم شدن تولیدکنندگان و بافندگان شود و همچنین وجود بازار بزرگی از فرش در استان که تولیدکنندگان در آن حضورداشته باشند و هم‌محلی برای فروش تولیداتشان شود و هم می‌تواند یکی از راه‌کارهای حفظ این ابر صنعت خراسان‌شمالی باشد.


فیزیوتراپی نیاوران

بازدید : 14
شنبه 25 دی 1400 زمان : 17:14

نکات مهم در خصوص شستشوی فرش ابریشمی

قالیشویی در تهرانپارس

ما در این مقاله هدف خود را بر این قرار داده‌ایم تا در خصوص شستشوی فرش ابریشمی اطلاعات مفید و مؤثری به مخاطبان عزیز ارائه دهیم تا افرادی که از نحوه صحیح شستشوی فرش‌های ابریشمی آگاهی ندارند و نمیخواهند شستشوی فرش های گران قیمت خود را به کارگاه های قالیشویی بسپرند

اقتصاد ۲۴- ما در این مقاله هدف خود را بر این قرار داده‌ایم تا در خصوص شستشوی فرش ابریشمی اطلاعات مفید و مؤثری به مخاطبان عزیز ارائه دهیم تا افرادی که از نحوه صحیح شستشوی فرش‌های ابریشمی آگاهی ندارند و نمیخواهند شستشوی فرش های گران قیمت خود را به کارگاه های قالیشویی بسپرند، با مطالعه این مطالب اصول درست و مناسب شستشوی فرش‌های ابریشمی را به بهترین شکل ممکن آموزش ببینند. برای اینکه با بهترین و مؤثرترین روش‌های تمیزکردن و نگهداری از این فرش‌های باارزش و گران‌قیمت آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم که تا انتها همراه ما بمانید.


آشنایی با ابریشم

ابریشم فیبر طبیعی است و زمانی که لارو کرم ابریشمِ پیله به‌وجود می‌آید، ساخته شده و در برخی از محصولات مانند فرش بکار برده می‌شود. ابریشم غالباً از فیبروئین تشکیل شده که از قدرتمندترین الیاف طبیعی جهان است. زمانی که این ابریشم خیس شود، در حدود 20 درصد از استحکام خود را از دست خواهد داد. این عنصر طبیعی برای ایجاد فرش‌ها و قالیچه‌های درخشان مورداستفاده قرار می‌گیرد و ظرافت و زیبایی خیره‌کننده‌ای به فرش می‌دهد.

شستشوی فرش ابریشم

شستشوی فرش ابریشم

اهمیت توجه به نحوه شستشوی فرش ابریشمی

نحوه صحیح شستشوی فرش با جنس ابریشمی باتوجه‌به الیاف حساس و ظریف خود، اصول و قواعدی خاصی دارد. نظافت این فرش با آب داغ و بخار ممکن است، صدمات مختلفی به الیاف ابریشم وارد کند. پس برای شستشوی فرش ابریشمی، از این نکات می‌توانید نهایت استفاده را داشته باشید.

مواد زائد و تمام گردوغبارهای موجود در فرش را از بین ببرید.
جاروکشی مداوم
جاروکشی فرش ابریشمی را به‌صورت مرتب انجام دهید. برای این کار از سر مکنده جاروبرقی که هیچ‌گونه برس با موهای زبر ندارد استفاده کنید. برس‌های با برس زبر و خشن، امکان دارد الیاف فرش را بیرون بکشند و در نهایت به فرش آسیب بزنند. این کار را بسیار آرام و بااحتیاط انجام دهید.

تکاندن فرش
گاهی اوقات فرش ابریشمی را بتکانید تا گردوغبار و زباله‌ها از داخل فرش پاک‌سازی شوند این کار علاوه بر ازبین‌رفتن گردوغبار، به تهویه هوای فرش نیز کمک زیادی خواهد کرد. به دلیل وزن سبک فرش‌های ابریشمی انجام این کار به‌راحتی خواهد بود.

لکه‌های موجود بر روی فرش را پاک کنید.
لکه‌زدایی
برای ازبین‌بردن لکه‌ها نهایت تلاش خود را انجام دهید، چراکه؛ در صورت باقی‌مانده لکه ممکن است هنگام شستشوی فرش ابریشمی به الیاف فرش بچسبند.

ازبین‌بردن ضایعات
اگر مواد زائد روی فرش مایع است، توسط یک پارچه سفید و تمیز مایعات را جذب کنید، و اگر زباله‌ها از نوع جامد هستند، به‌آرامی و توسط یک قاشق آن‌ها را از روی فرش بردارید. در این هنگام، مراقب باشید که به الیاف فرش هیچ‌گونه آسیبی وارد نکنید تا الیاف خراشیده نشوند. هرگونه حرکت اضافی و یا نادرستی ممکن است به الیاف ابریشم آسیب زیادی برساند. دقت داشته باشید همه این نکات برای انجام کار مبل شویی هم کار آمد است.

نکات مهم در خصوص شستشوی فرش ابریشمی نحوه شستشوی فرش ابریشمی

نحوه شستشوی فرش ابریشمی

استفاده از سرکه سفید
سرکه سفید برای ازبین‌بردن لکه از روی فرش ابریشمی، انتخاب مناسبی است. مقداری از آن را با میزان مساوی آب مخلوط کرده و روی یک پارچه نرم و تمیز بریزید و لکه را توسط آن پاک کنید. از یک پارچه خشک دیگر برای جذب سرکه استفاده کنید. مدتی بگذارید تا در هوای آزاد خشک شود. در این قسمت از هیچ‌گونه مواد شیمیایی برای ازبین‌بردن لک‌ها استفاده نکنید، زیرا ممکن است، ضررهای جبران‌ناپذیری به الیاف فرش وارد شود.

ازبین‌بردن بوی بد فرش ابریشم


پاشیدن جوش شیرین
به‌منظور ازبین‌بردن بوی نامناسب فرش ابریشم، می‌توان از جوش شیرین استفاده کرد. روی فرش، جوش شیرین بپاشید و اجازه دهید حدود یک ساعت بر روی فرش بماند. بعد از یک ساعت با استفاده از جاروبرقی پودر جوش شیرین را از روی فرش پاک کنید.

مخلوط آب و سرکه
محلول آب و سرکه نیز برای از بین بوی بد فرش مناسب است. بعد از آن، فرش را توسط یک پارچه تمیز و خشک رطوبت‌زدایی کنید.

نکات مهم در خصوص شستشوی فرش ابریشمی فرش‌های ابریشم درخشان

فرش‌های ابریشم درخشان

نکات مهمی که باید در زمان شستشو دقت کرد

در نهایت بهتر است برای شستشوی فرش ابریشمی از مواد شوینده سبک استفاده کرده و از به‌کاربردن هرگونه مواد شیمیایی سنگین مانند انواع سفیدکننده‌ها، خودداری کنید.
در زمان نظافت فرش ابریشم، اجازه ندهید هیچ‌گونه آبی روی فرش بماند و به‌محض مشاهده هر نوع رطوبتی بلافاصله اقدام به رطوبت‌زدایی فرش کنید.


خشک‌شویی فرش ابریشمی برای فرش‌های بسیار گران‌قیمت ابریشمی انتخاب مناسبی است. البته انجام این کار نیز باید توسط یک مجموعه و یا شخص متخصص در این زمینه صورت گیرد.
درهرصورت به‌خاطر ارزش زیاد، شستشوی فرش ابریشمی باید توسط افراد حرفه‌ای در این زمینه انجام شود. اهمیت این موضوع زمانی بیشتر هم می‌شود که یک لکه قدیمی و بوی نامناسب از چند وقت قل روی فرش نشسته و ممکن است که با شستشوی غیرحرفه‌ای و ناآگاهانه موجب آسیب به فرش شود.


شستشوی فرش با جنس ابریشمی به‌صورت حرفه‌ای
سپردن شستشوی به یک متخصص فرش
روش آخر که به نظر می‌رسد، بهترین و مناسب‌ترین نوع شستشوی فرش باشد، کمک‌گرفتن از یک قالیشویی معتبر است. آنها با آگاهی از این موضوع و بدون هیچ نگرانی فرش ابریشمی را در بهترین شرایط موجود مورد شستشو قرار می‌دهند، بدون اینکه آسیبی به فرش برسانند. در این باره مجموعه ما، از جمله معروف‌ترین مراکز شستشوی فرش با جنس ابریشمی است که با ارائه مجوزهای مرتبط در این زمینه، فرش ارزشمند و گران‌بهای افراد را با نهایت دقت و حساسیت، مورد شستشو قرار می‌دهد.

یک قالیشویی حرفه‌ای باسابقه چندساله در این زمینه، می‌تواند بهترین کمک‌کننده و مشاور در خصوص فرش‌های ابریشمی باشد و به اصول شستشوی فرش ابریشمی واقف باشد. شستشوی حرفه‌ای و تخصصی فرش ابریشمی را هرچند سال یک‌بار انجام دهید تا ظاهر درخشان و براق فرش حفظ شود.کلام آخر

با انتخاب این مجموعه به‌عنوان مرکز موکت شویی و شستشوی فرش دستباف و ابریشمی، محصول گران‌بهای خود را به افراد امین و کاربلد می‌سپارید که نهایت وسواس را در انجام این نوع شستشو به کار بسته‌اند. این افراد به اصول شستشوی فرش ابریشمی واقف هستند و می‌دانند که هر نوع مواد شیمیایی و حتی آب داغ به بافت فرش آسیب می‌رساند. البته شستشوی عمقی بدون هیچ‌گونه صدمه به فرش ابریشمی نیز از مهارت‌های انجام شده در این مجموعه است.

فرش‌های ابریشمی اگر به‌درستی و با اصول خاص خود مورد نظافت قرار نگیرند ممکن است با یک حرکت اشتباه، ارزش و قیمت فرش تا حدود بسیار زیادی پایین آید و مجموعه ما بر تمام این موضوعات اطلاعات ویژه و متخصصانه‌ای دارد.

بازدید : 7
شنبه 18 دی 1400 زمان : 16:43

بهترین مواد شوینده قالیشویی

قالیشویی شمیرانات

با نزدیک شده به ماه های آخر سال و رسیدن فصل خانه تکانی یکی از نکاتی که همواره مورد توجه است نحوه شستن قالی و استفاده از شوینده های مختلف در مراکز قالیشویی است.

به گزارش تلنگر، زدودن آلودگی از روی فرش کار تخصصی است؛ برای هر آلودگی باید از شوینده مخصوص به آن استفاده کرد در غیر این صورت ممکن است به بافت فرش آسیب زده شود و یا آلودگی به کامل از بین نرود.

مواد شوینده قالیشویی ها بستگی به مراکز قالیشویی که شما به آن مراجعه می‌کنید و همینطور نوع فرش متغیر است.

عموماً مواد شوینده قالیشویی ها از از این دسته است: شامپو فرش، آب ژاول، گاهی هم از کلر استفاده می کنند. سدیم و در برخی از موارد هم از پودر رختشویی استفاده می‌شود.

مطمئناً نوع شوینده و همینطور مقداری که برای کثیفی استفاده می کنید مطمئناً در میزان پاکیزگی آن تاثیر بسزایی دارد.

برای شستن ریشه های فرش از مواد شوینده جداگانه استفاده می کنند.

موادی شوینده قالیشویی ها بستگی به یک نکته مهم دیگر هم دارد، آن هم نوع ماشینی است که با آن می خواهند فرش را تمیز کنند.

بعضی از مواد شوینده قالیشویی ها آنزیم های قدرتمندی دارند و در زیبایی و تمیزی فرش نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

این نکته نیز حائز اهمیت است که همچنان "تاید" به عنوان شوینده ای متداول در قالیشویی ها استفاده می‌شود. البته خوب مطمئناً این روش ایرادها و مشکلات بزرگی دارد، زردابه یکی از مشکلات این روش است.

یکی دیگر از بهترین مواد شوینده قالی که در قالیشویی ها مورد استفاده قرار می گیرد نوعی شامپو به نام تگزافون که محصول شرکت آلمان است. از این شامپو در مصارف مکانیزه بیشتر از دستی استفاده می شود.

تنوع در این نوع شامپو بسیار زیاد است. و برای هر نوع فرش و قالی و گلیمی ساخته شده است و بسیار کارآمد است.

برخی از مراکز معتبر و مهم قالیشویی از فناوری های خاصی برای شستشوی قالی مانند مواد تثبیت کننده و همینطور مواد نانومی استفاده می‌کنند.

برخی از این محلول ها دارای بیش از ۱۰ آنزیم هستند. که قدرت پاک کنندگی بالایی دارند. برای فرش های دستباف نیز به خاطر گرانقیمت بودن این نوع فرش ها و همینطور حساس بودن آنها باید از موادی مثل شامپو فرش های بسیار باکیفیت استفاده کرد. و حتی باید از تثبیت کننده رنگ فرش نیز برای این نوع فرشا استفاده کرد.

سمپاشی پرند

بازدید : 7
سه شنبه 14 دی 1400 زمان : 16:28

اصفهانی ها در روزهای پایانی سال مراقب سواستفاده برخی قالیشویی ها باشند
فرش از لحاظ قیمت واز نظر ارزش کالایی هر خانه جز کالای با ارزش هر خانواده هست ، پس در این روزهایی که قیمت فرش ها گران است در حفظ آن نیز حتما باید تلاش کرد پس در این مقاله ۴ نکته مهم را برایتان توضیح می دهیم تا فریب سواستفاده برخی قالیشویی ها را نخورید !!
1- داشتن مجوز واحد قالیشویی : هر واحد قالیشویی برای فعالیت حتما باید از سازمان اصناف و اتحادیه قالیشویی جواز لازم را اخذ کند . اتحادیه قالیشویی اصفهان بر اساس معیارهایی که نشان از صلاحیت و توانمندی افراد برای شستشوی فرش می باشد جواز لازم را صادر می کند و نیز همچنین برای بهبود خدمات و سایر موارد ، نظارت کامل بر کل فعالیت مراکز قالیشویی دارد . فعالیت اتحادیه برای حمایت از حقوق مشتریان واعضای اتحادیه می باشد و هر مشتری می تواند با مراجعه به سایت اتحادیه قالیشویی اصفهان و یا تماس با شماره تلفن 03132214298 اطلاعات لازم را در رابطه با مجاز بودن قالیشویی را بدست آورد.
2-قیمت شستشوی فرش: قیمت قالیشویی یکی از عوامل مهم برای مشتری می باشد که در برخی اوقات جز دغدغه های اصلی مشتریان و قالیشویی ها می باشد ، که هر سال نزدیک پایان سال توسط اتحادیه واعضای قالیشویی ها تصویب واعلام می گردد . تمام قالیشویی ها موظف هستند که پس از نرخ اعلام شده از آن پیروی کنند ، که متاسفانه بعضی از قالیشویی ها مجاز و یا غیر مجاز در روزهای پایانی سال با زیاد شدن تقاضا از سمت مشتری ، به صورت سلیقه ای با قیمت بالاتر از اتحادیه کار شستشو انجام می دهند ، که مشتری می تواند با شماره 03132214298تماس بگیرد و از قیمت مشخص شده اطلاع پیدا کند و یا همچنین می تواند در صورت مشاهده تخلف قیمت از سوی واحد قالیشویی ،آن را به اتحادیه گزارش دهد.همچنین مشتریان در نظر داشته باشند که قیمت شستشوی فرش به صورت متر مربع حساب میشود نه تخته ای.!!
3-نحوه شستشوی فرش : امروزه با تنوع زیاد در فرشهای دستبافت و ماشینی ، دیگر نمی توان همه فرش ها را با یک روش تمیز کرد و باید هر فرش به روش تخصصی خودش شستشو و تمیز شود ، که با توجه به جنس فرش و رنگ آن و....نحوه شستشو کمی متفاوت است . و معمولا شستشوی فرش ها به دو روش سنتی و مکانیزه با دخالت و کنترل نیروی انسانی و یا روش کاملا اتوماتیک بدون دخالت نیروی انسانی انجام می شود.
همشهریان عزیز اصفهانی فریب یک سری از ادعاهای بعضی واحدهای قالیشویی مثل استفاده کردن از شامپوهای برند خارجی یا مواد نانو و..را نخورند ، معمولا در شستشوی فرش از ترکیب آب وپودر و شامپو و مواد لکه بر و یا سفید کننده استفاده می شود که به نسبت مورد نیاز هر فرش بکار گرفته می شود.
4-اعتبار وخوش نامی واحد قالیشویی : برای اینکه تجربه خوبی از قالیشویی ها و شستشوی فرش داشته باشین باید حتما به مراکز معتبر و تخصصی خدمات فرش و قالیشویی مراجعه کنید تا خیالتان از بابت فرش و تمیز شدن آن راحت باشد .

بازدید : 8
دوشنبه 13 دی 1400 زمان : 14:38

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی:

خوی به عنوان شهر قالی ریزماهی ثبت ملی شد

قالیشویی سهروردی

ارومیه - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی از ثبت ملی خوی به عنوان شهر ملی قالی ریزماهی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلیل جباری با اعلام این مطلب اظهار کرد: این پرونده در دومین جلسه پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت خوی به عنوان شهر ملی قالی ریزماهی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی افزود: این ثبت ملی نقش مهمی در معرفی هر چه بیشتر و حفظ قالی ریزماهی داشته و موجب جذب سرمایه‌گذاری در این رشته می‌شود.

وی ادامه داد: در خوی ۳۰ هزار تولیدکننده فرش دست‌باف به صورت مستقیم مشغول به کار بوده و در این شهرستان ۵۵۰۰ کارگاه خانگی و سه مجتمع متمرکز قالی‌بافی و ۹۵ واحد رفوگری، دفه‌زنی و پرداخت و طراحی نقشه و ۶ واحد قالی‌شویی فعال هستند.

جباری گفت: ۱۲ هزار کارت قالی‌بافی و ۴۸۱ فقره پروانه کسب در خوی تاکنون صادر شده و سالانه ۱۰۰ هزار مترمربع فرش در خوی تولید می‌شود که ۷۰ درصد این تولیدات از نوع ریزماهی با رج‌شمارهای ۴۰ و ۵۰ هستند و این نشان‌دهنده جایگاه ویژه قالی ریزماهی در این شهرستان است.

به‌علت این‌که در اطراف گل سیب (گل ماهی) دو عدد ماهی همیشه در حال چرخش هستند به این خاطر این فرش به ریزماهی معروف شده است.

فرش ریزماهی از استحکام، ظرافت و کیفیت بالایی برخوردار بوده و در ابعاد، نقوش و رنگ‌آمیزی‌های متنوع با گره ترکی تولید می‌شود و یکی از پرطرفدارترین فرش‌های دست‌باف ایرانی در بین مردم است.

سمپاشی موش

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 119
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 2
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 6
 • بازدید ماه : 66
 • بازدید سال : 1234
 • بازدید کلی : 2548
 • کدهای اختصاصی