close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
تبلیغات پاپ آپ
loading...
YourAds Here YourAds Here

همه چیز دان

بازدید : 6
شنبه 25 تير 1401 زمان : 15:10

ریشه دوزی فرش در دو دقیقه

قالیشویی اتوبان باقری

مردم سالاری

در گذشته مراکزی به عنوان مراکز شستشوی فرش شناخته می‌شدند تنها به همین کار شهرت داشتند. اما امروزه دیگر خدمات مرتبط با قالی و فرش نیز در این مراکز، با بهترین کیفیت انجام می‌شود. ریشه دوزی فرش توسط قالیشویی آنلاین یکی از خدماتی است که اتفاقاً طرفداران بسیاری دارد. زیرا ریشه فرش تأثیر بزرگی بر ظاهر و زیبایی آن می‌گذارد. این در حالی است که ترمیم ریشه‌های آسیب دیده کاری نیست که به راحتی بتوان در منزل انجام داد. با این حساب افراد ترجیح می‌دهند با سپردن این کار به قالیشویی‌های معتبر، با یک تیر دو نشان بزنند.

ریشه دوزی فرش در دو دقیقه
در ادامه همه اطلاعاتی را که لازم است درباره ریشه دوزی فرش ماشینی و دستباف یا همان ریشه زنی فرش بدانید در اختیار شما خواهیم گذاشت تا بتوانید از تمام خدمات فوق العاده‌ای که در مراکز قالیشویی انلاین ارائه می‌گردد، بهترین بهره را ببرید.
ریشه دوزی یا ریشه بافی فرش به چه معناست؟
پیش از این که درباره چگونگی ریشه دوزی فرش توسط قالیشویی مواردی را بیاموزیم، باید درباره اصل مطلب ریشه دوزی اطلاعات کافی داشته باشیم.
یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک فرش، چه فرش دستباف و چه ماشینی، ریشه آن است. اگر ریشه‌ها دچار آسیب شوند بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام به مرمت فرش نماییم. در بسیاری از مواقع گذشت زمان باعث پوسیدگی ریشه‌ها و حتی چله فرش می‌شود. به این ترتیب بخش یا تمام ریشه‌ها از بین می‌روند. در چنین مواردی می‌توان از ریشه دوزی یا ریشه زنی کمک گرفت و طول عمر فرش را افزایش داد.
ریشه دوزی فرش توسط قالیشویی انلاین چگونه انجام می‌شود؟

ریشه زنی کاری تخصصی است که حتماً باید توسط افراد خبره و باتجربه انجام شود. تنها در این صورت است که می‌توان از آسیب و پوسیدگی بیشتر فرش جلوگیری به عمل آورد. ریشه زنی یا ریشه دوزی با توجه به نوع فرش، میزان پوسیدگی ریشه‌ها و ... ممکن است با روش‌ها مختلفی انجام شود. به طور کلی می‌توان انواع روش ریشه دوزی فرش دستباف و ماشینی را به سه نوع بطلمه، مغزی و متصل تقسیم کرد.
قالیشویی روش بطلمه را برای فرش‌هایی انتخاب می‌کنند که متراکم و سفت باشند و در واقع فرو رفتن و بیرون آمدن سوزن در آن‌ها مشکل است یا به بافت‌شان آسیب می‌زند. در روش سوم یعنی روش متصل نیز، قسمت ریشه‌ها به طور جداگانه بافته شده و سپس به قالی دوخته یا به عبارتی متصل می‌شوند. در دو روش مغزی و بطلمه، به ابزارهای تخصصی مانند تخته شیبدار، چکش، چله، درفش و .. نیاز است. در واقع در این دو روش، ریشه‌ها مستقیماً روی فرش و به چله دوخته می‌شوند. البته نوع بافت ممکن است بنا بر صلاح‌دید بافنده یا مشتری، متفاوت باشد.

نکات مهم ریشه دوزی در قالیشویی‌ آنلاین

ریشه دوزی باید طبق اصولی خاص انجام شود تا نتیجه کار تمیز، زیبا و ماندگار باشد. خصوصاً وقتی صحبت از فرش‌های دستباف باشد، ریشه زنی اهمیت و ارزش بیشتری پیدا می‌کند. در ادامه برخی از این اصول را به زبانی ساده و مختصر بیان خواهیم کرد.

انتخاب صحیح نخ چله
فردی که در قالیشویی وظیفه ریشه زنی فرش را بر عهده دارد، اول از همه باید در انتخاب سایز نخ چله برای بافتن و ترمیم ریشه‌ها دقت داشته باشد. معمولاً این نخ کمی نازک‌تر از چله اصلی فرش انتخاب می‌شود. در این صورت گره‌های اضافی برای ترمیم ریشه‌ها، ناهمواری و عدم تقارنی در فرش ایجاد نمی‌کنند.

انتخاب صحیح نخ واسط در ریشه زنی فرش
نخ واسط نخی است که نخ ریشه بافی را به نخ چله فرش وصل می‌نماید. سایز انتخابی برای این نخ نیز بسیار اهمیت دارد. به طوری که باید به اندازه کافی محکم باشد تا ریشه‌ها دوباره دچار آسیب نشوند. یک مزیت ریشه دوزی فرش توسط قالیشویی این است که افرادی خبره کار ریشه زنی را انجام می‌دهند که در انتخاب سایز نخ‌ها، به حد کافی تجربه دارند.

انتخاب صحیح سایز سوزن
سومین ابزار مهمی که در ریشه بافی فرش نقش مهمی دارد، سوزن است. شاید با خودتان فکر کنید سوزن‌های مخصوص رفوی فرش همگی در یک شکل و اندازه هستند. اما واقعیت این است که سایزهای متفاوتی دارند و تنها یک رفوگر حرفه‌ای می‌تواند در عرض چند ثانیه سوزن مناسب را انتخاب کند. هر چقدر تراکم فرش بیشتر و تعداد رج‌های آن بالاتر باشد، سوزن مورد استفاده نیز باید نازک‌تر باشد تا بافت فرش آسیب نبیند. این یک قانون کلی است. اما رفوگرانی که در قالیشویی‌ها وظیفه ریشه دوزی فرش‌ها را بر عهده دارند به خوبی با جزئیات انتخاب سوزن آشنا هستند.

چگونه به جای ریشه زنی فرش، از آسیب به ریشه‌های فرش جلوگیری کنیم؟
حال که با ریشه دوزی فرش، روش‌های مختلف و اصول آن تا حدی آشنا شدیم، بهتر است درباره راه‌های مراقبت از ریشه فرش نیز بیشتر بدانیم. به هر حال هر چقدر در استفاده از قالی دقت بیشتری داشته باشیم و مراقبت‌های لازم را به عمل آوریم، فرش دیرتر به رفوگری و ریشه زنی توسط قالیشویی احتیاج پیدا می‌کند. رعایت چند نکته ساده که در ادامه عنوان می‌شوند، می‌تواند طول عمر فرش و ریشه‌های آن را بیشتر کنند.

از کاور ریشه استفاده کنید
یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود ریشه‌های فرش کمتر و دیرتر آسیب ببینند، استفاده از کاور مخصوص ریشه قالی است. این کاورها به شکلی طراحی شده‌اند که به خوبی از ریشه‌ها محافظت می‌کنند و البته در جنس‌های مختلف تولید می‌شوند. توصیه می‌شود جنس‌هایی را انتخاب کنید که مانع گردش هوا میان ریشه‌ها نشوند. همچنین لازم است این کاورها را بعد از مدتی تعویض کنید. زیرا خود دچار آلودگی و آسیب می‌شوند.


ریشه‌ها را گره بزنید
روش‌های مختلفی برای گره زنی ریشه‌ها وجود دارد که توسط بسیاری از قالیشویی‌ها نیز انجام می‌شود. دو گره، گره نخودی، گره زنجیری و ... از جمل انواع متداول بافت ریشه به شمار می‌روند که موجب طول عمر بیشتر آن می‌گردند.

لفاف دوزی را امتحان کنید
ممکن است بجای استفاده از کاور ترجیح دهید خودتان برای ریشه‌ها لفاف بدوزید. این کار را می‌توان به کمک پارچه‌هایی مثل برزنت، متقال یا گلیم انجام داد. خصوصاً برای رش‌های ارزشمند و قدیمی، لفاف دوزی می‌تواند روشی مطمئن برای حفاظت از قالی باشد. وجود لفاف در عین حال که از پا خوردن ریشه‌ها و به دنبال آن آسیب و پوسیدگی جلوگیری به عمل می‌آورد، مانع از عبور هوا نیز نمی‌گردد. با این حساب می‌توانید به جای ریشه دوزی فرش توسط قالیشویی، لفاف دوزی را به این مراکز بسپارید.

شستشوی صحیح را بیاموزید
درست است که شستن ریشه‌ها می‌تواند از آسیب و تغییر رنگ آن‌ها جلوگیری کند، اما اگر با روش درستی انجام نشود اتفاقاً احتمال پوسیدگی را بیشتر می‌کند. استفاده از آب ولرم و شامپو فرش می‌تواند برای شستشو کافی باشد البته نه به این معنا که ریشه‌ها را در این ترکیب غوطه ور کنید. توجه داشته باشید که باقی ماندن آب در ریشه‌ها روند پوسیدگی را تسریع می‌کند. کافیست دستمال تمیزی را به آب و شوینده مناسب آغشته کرده و به آرامی روی ریشه‌ها بکشید.
کمک گرفتن از قالیشویی‌ها بهترین راه برای محافظت از فرش و به تعویق انداختن روند فرسودگی آن است. ریشه دوزی به هنگام، شستشوی صحیح و ... از مواردی هستند که به سادگی طول عمر فرش را چند برابر می‌کنند.

شیشه بری پونک

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 119
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 17
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 2
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 23
 • بازدید ماه : 83
 • بازدید سال : 1251
 • بازدید کلی : 2565
 • کدهای اختصاصی